Zupy górą!

Zupy to ważny element diety Polaków. Regularnie pojawiają się na stołach, także u osób niebędących na diecie. Niemal połowa rodaków włącza je do swojego codziennego obiadu. I bardzo dobrze, przyklaskują eksperci od zdrowego odżywiania. Zupy są bowiem nie tylko smaczne czy różnorodne, ale przede wszystkim zdrowe. Dostarczają mnóstwa witamin, a wiele z nich jest niskokalorycznych. Jeżeli komuś do tej pory nie było po drodze z tym rodzajem potraw, powinien sięgnąć po książkę Królestwo zup. Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska i Ludmiła Stawska przedstawiają w niej tradycyjne i nieco zmodyfikowane pomysły na pierwsze obiadowe danie.

Zupa na zawołanie

Zaletą zup jest ich różnorodność. A także możliwość przygotowania ze składników dostępnych pod ręką. W pełnych pośpiechu czasach powodzeniem cieszą się przepisy błyskawiczne, do zrealizowania w góra trzydzieści minut. Z biegiem lat zwiększa się jednak zainteresowanie tak zwanym slow food. Autorki książki Królestwo zup postawiły odpowiedzieć na zapotrzebowanie osób z tych dwóch grup. Dzięki ich poradom łatwiej wejść do tytułowego królestwa. Nie każdy bowiem dobrze czuje się w gotowaniu zup. Niektórzy nie mają doświadczenia na tym polu, inni zniechęcili się po pierwszych niezbyt udanych próbach. W imię zdrowia i dobrego samopoczucia nie warto rezygnować z tych potraw. Na początku najrozsądniej sięgnąć po proste przepisy, a potem stopniowo je urozmaicać. To najlepszy sposób na przekonanie się nie tylko do smaku zup, ale również ich samodzielnego gotowania.

Przepisy na każdą porę roku

Królestwo zup pojawiło się na rynku w czerwcu, w czasie upalnej końcówki wiosny. Wraz z nastaniem lata warto sięgnąć po tę książkę szczególnie, ponieważ przybliży bogaty świat chłodników. Zup trochę zapomnianych we współczesnej polskiej kuchni. Szkoda, ponieważ ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu, pozostają natomiast wartościowym źródłem witamin tak potrzebnych podczas upałów. Kiedy nastanie jesień, Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska i Ludmiła Stawska polecają zupy na bazie warzyw sezonowych. Zima to okres popularności cięższych, bardziej treściwych potraw na bazie mięsa. W Królestwie zup coś dla siebie znajdą też wegetarianie. Przepisy oparte na bulionach warzywnych to doskonała wiosenna opcja, zwłaszcza w okresie niedoboru podstawowych składników odżywczych.

Zupy wydają się niektórym potrawami skomplikowanymi w przygotowaniu. Nic bardziej mylnego. Wystarczy podejść do nich z garścią przydatnych informacji. Dotyczących nie tylko przygotowywania baz w postaci bulionów, ale też związanych stricte z procesem gotowania. Autorki Królestwa zup piszą o ciekawych patentach na łączenie składników i stosowaniu nowoczesnych akcesoriów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *